Beyoğlu İtalyan Lisesi

  

   Ana Sayfa

  
Tarihçe

  
Fotoğraflar

  
Haberler

   Öğretmenlerimiz

  
Öğrencilerimiz

  
Linkler

  
İletişim
 


 


 
 

 

Özel Beyoğlu İtalyan Lisesi'nin Tarihçesi

  Özel İtalyan Okulu, Anasınıfı ve İlkokul kısımları Suore di Carita' dell'Immacolata Concezione d'Ivrea'nın Kurucusu Madre Luigia Canegrati'nin teşebbüsleri ile, Sultan Abdülaziz'in verdiği Ferman'la 1870 yılında açılmış ve İtalyan, Türk ve Yabancı uyruklu kız öğrenciler eğitim görmüştür.

Okul ilk açıldığında80 öğrenci ile Kumbaracı Yokuşu'ndaki binada idi 1876 yılında okul daha büyük bir bina olan Suterazi Sokağı'na taşınarak tedrisata devam etti. 1882 yılında 350 öğrencisi ile Turnacıbaşı sokak no 30 adreste bulunan bugünkü binaya geçildi ve 1987 yılına kadar yatılı öğrencilerde kabul edilmiştir.

Türk-İtalyan ( 1911-1912) ve I. Dünya (1915-1918) savaşları nedeniyle okul bir süre kapalı kalmıştır.

1919 yılında Orta Kısım açıldı. Türk öğrenciler için Orta Kısma bağlı olarak bir de Hazırlık sınıfı açıldı ve okulun adı "Özel İtalyan Kız Ortaokulu" olarak değişmiştir. Aynı çatı altında Ana sınıf, İlkokul ve Ortaokul öğrencilerine eğitim vermiştir.

1967 yılında Ana ve İlkokul kısımları, İtalyan Hükümetine ait İtalyan Yetimhane binasında eğitim verilmeye başlanmış. Bu iki binanın arka cepheleri ve bahçeleri ortak olup ön cepheleri farklı sokaklara bakmaktadır. 

Okulumuzda daha önceleri İlkokul kısımlara Türk Vatandaşı öğrenciler de kabul edilirken, 1937 yılından itibaren kanunen yasaklanmıştır. İlkokul sınıflarında halen sadece yabancı uyruklu öğrencilere eğitim verilmektedir.

1959 yılında Ana sınıf ve İlkokul sınıfları karma olmuştur.1996 yılında Ortaokul  kısımlarının da karma olması nedeniyle okulun adı "Özel İtalyan Ortaokulu" olarak değişmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığının 1998 yılında İlköğretim zorunlu eğitimin  8 yıla çıkartılması sonucunda Ortaokul sınıfları Türk öğrenciler için kademeli olarak kapanmaya başlamış ve 2000/2001 öğretim yılından itibaren okulumuz "Özel Beyoğlu İtalyan Lisesi" adı altında , bünyesinde Anasınıfı ve yabancı öğrenciler için İlköğretim sınıfları mevcut olmak kaydıyla, Lise'ye dönüşmüştür.

Bugüne kadar yüzlerce Türk ve yabancı uyruklu öğrenci okulumuzdan mezun olmuştur. Mezunlarımız her fırsatta, yıllar geçmiş olsa bile , aileleri ve çocukları ile beraber sevdikleri ve gençlik hatıraları ile dolu okullarının ziyaretine gelirler.

Nilüfer YUMLU( ses sanatçısı) - Yeliz(ses sanatçısı) - Parla ŞENOL (aktris) - Zeynep CASALINI (aktris) - Zeynep BODUR (iş kadını) - Şebnem ÇAPA (iş kadını) - Rüya SUNDER (piyano sanatçısı) - Sema ÇEYREKBAŞI (opera sanatçısı) - Özlem KAYMAZ ( Türkiye Güzeli) okulumuzun ünlü mezunlarıdır.  


Ana Sayfa | Tarihçe | Fotoğraflar | Haberler
Öğretmenlerimiz | Öğrencilerimiz | Linkler |  İletişim

Copyright © 2002 Gaye Turaç Akgül Bütün hakları saklıdır.